Magunkról

A Magyar Bor Akadémia történetéröl

A Magyar Bor Akadémia - mint társadalmi szervezet - a magyar bor ügyének szolgálatára és képviseletére 1992-ben jött létre.

Alapszabálya szerint „az Akadémia célja a magyar szőlészet és borászat tudományos fejlődésének szolgálata, a gazdasági életben elfoglalt helyének erősítése, a bor fogyasztási kultúrájának emelése, a magyar borok és a gasztronómia méltó egymásra találásának elősegítése, a magyar bor és a kultúra kapcsolatának megújítása.”

A kilencvenes évek elejének változási hullámát magával ragadva az Akadémia alapítói a magyar borkultúra hírnevét szerették volna helyreállítani nemcsak Európában, hanem az egész világon.
Feladatuk volt a bortermelés radikális átalakításának elősegítése és támogatása, a termelési eszközök korszerűsítésének ösztönzése, a bortermelők oktatása és közelebb hozása a borkedvelőkhöz, egyszóval a kommunista bortermelés évtizedes múltjának eltörlése és felváltása egy modern borászattal, a legmodernebb technológiák és modern marketingeszközök bevezetésével, valamint a borturizmus ösztönzése Magyarország valamennyi borvidékén.
Az Akadémia közjogi státuszú szakmai szervezetként helyi, regionális és országos szinten fogja össze a bortermelőket, és aktívan koordinál számos fejlesztési és promóciós programot.

Az Akadémia jelenleg 135 rendes, 28 tiszteletbeli és 15 örökös tagot számlál. A szőlész-borász társadalom elismert személyiségei mellett tagjai között tudhat művészeket, tudósokat, közéleti szereplőket.  Az Akadémia elnöke Koch Csaba borász, a főtitkári és kincstárnoki teendőket Taschner Kurt István borász látja el. A szervezet tevékenységével kapcsolatos operatív irányítást a tagság összetételét reprezentáló hét alelnök látja el. Név szerint: Dr. Balla Géza, Bock József, Gálné Dignisz Éva, Nyitrainé dr. Sárdy Diána, Nyúlné dr. Pühra Beáta, Vesztergombi Csaba és Dr. Zelnik József. A Felügyelő Bizottság elnöke Keményné Koncz Ildikó, munkáját segítik Borbély Tamás és Figula Mihály bizottsági tagok. 

Célkitűzések

Az Akadémia fő célja, hogy a közös tapasztalatszerzés, oktatás, tudás, szórakozás, turizmus és gasztronómia révén tartós gazdasági és kulturális kapcsolatot teremtsen a magyar bortermelők sokszínűségében, valamint a hazai és nemzetközi borkedvelők között.
  1. A magyar szőlészet és borászat tudományos fejlődésének előmozdítása.
  2. A magyar borágazat gazdasági rangjának erősítése.
  3. A borkultúra és a mértékletes borfogyasztás ösztönzése.
  4. A magyar bor, a magyar gasztronómia és a magyar művészetek harmonikus kapcsolatának ápolása.
  5. A magyar borászati hagyományok és a magyar borkultúra közötti kapcsolat újjáélesztése a borturisztikai tevékenységek magyarországi népszerűsítésével és ösztönzésével.
  6. A határon túli magyar borászokkal való szorosabb szomszédsági kapcsolatok kiépítésével és fenntartásával.
  7. Borkóstoló és kóstoló rendezvények, borpromóciók, tudományos rendezvények, borfesztiválok és -kiállítások, valamint borversenyek szervezésével.
  8. Tagjaink és családtagjaik számára évente „nemzetközi bortúrák” szervezése Európa híres borvidékeire.
  9. Baráti cserekapcsolatok és rendszeres kommunikáció révén kapcsolatok kialakítása olyan borászati egyesületekkel és szövetségekkel világszerte, amelyek osztoznak a bor iránti szenvedélyünkben.
  10. A Nemzetközi Borászati Egyesületek és Szövetségek tagjainak fogadása, hogy felfedezzék és értékeljék a magyar borokat az ország különböző régióiból.
  11. A fiatalok és nők ösztönzése és támogatása a borász szakma felkarolására.
  12. „A Magyar Borok Háza” 9MBH) létrehozása, népszerűsítése, irányítása: A magyar borszakemberek, bortermelők és borkedvelők találkozóhelye, amely a borok széles választékát kínálja a magyar konyha keveréke mellett, művészeti kiállításokkal, konferenciákkal és előadásokkal.

Szervezetünkről és tagjainkról

Az elnökünk: Koch Csaba

A Koch család több generáció óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel a magyarországi Hajós vidékén. Koch Csaba egyik őse már 1748-ban az akkori Magyar Királyság Bács megyei Császártöltés településének tizenhárom alapítója közül az egyik volt, ahol a térség első borkereskedőjeként saját szőlőt termesztett és saját bort készített. A bor szeretete azóta apáról fiúra szállt.

Csaba a szegedi József Attila Tudományegyetemen biológiát tanult, ahol agrármérnökként végzett, majd a kecskeméti Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Karán szőlész-borász mérnöki tanulmányokat folytatott. Csaba 1991-ben, friss egyetemistaként kapta meg nagyapjától az első szőlősorokat, a többi már történelem.

Ma már több mint 130 hektárnyi szőlőbirtok tulajdonosa és vezetője, több mint 80 alkalmazottal. Folyamatosan keresi az új lehetőségeket a szőlőtermesztési és borászati módszerek javítására és fejlesztésére.
2019-ben az „Év borásza”, 2014-ben pedig az „Év borászata” címet kapta birtokán. Borai számtalan aranyérmet nyertek számos európai borversenyen.
2022-ben, abban az évben, amikor a Magyar Bor Akadémia megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte, Koch Csabát 30 évesen választották meg új elnöknek.

A Vezetőségi bizottságunk tagjai:

Dr. Kállay Miklós

tiszteletbeli elnök

Taschner Kurt István

titkár

Dr. Balla Géza

alelnök

Bock József

alelnök

Gálné Dignisz Éva

alelnök

Nyitrainé dr. Sárdy Diána

alelnök

Nyúlné dr. Pühra Beáta

alelnök

Vesztergombi Csaba

alelnök

Dr. Zelnik József alelnök

alelnök